Szpital im. dr. Wojciecha Oczko w PrzasnyszuMisją Szpitala jest „Być użytecznym, pomagać innym

porodSPZZOZ w Przasnyszu oferuje Państwu i zaprasza do skorzystania z nowego, odpłatnego zabiegu sauny suchej. Osoby zainteresowane bardzo prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel: 297-534-442.

Sauna sucha - jak korzystać, wskazania, przeciwwskazania, zalety.

Przemęczenie, codzienne nerwy, zanieczyszczenie powietrza, wody i żywności – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Wizyta w saunie pozwoli wyeliminować skutki przemęczenia, pomoże usunąć toksyny z organizmu, poprawi krążenie i zapewni relaksację.

Sauna sucha - jak korzystać?

Sauna sucha to zabieg spa, podczas którego przebywa się w pomieszczeniu rozgrzanym do temperatury 95°C, o wilgotności 10%. Tak wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami. Aby skorzystać z sauny, warto zabrać ze sobą ręcznik, klapki i strój kąpielowy, chociaż najlepiej korzystać z niej nago.

Nie należy iść do sauny z pełnym żołądkiem lub po wypiciu alkoholu. Pierwszym krokiem powinien być prysznic i dokładne osuszenie całego ciała. Suche powinny być również włosy, w przeciwnym razie mogą się zniszczyć.

W suchej saunie można przebywać od 8 do 15 minut, po czym należy z niej wyjść, wziąć zimny prysznic, osuszyć się i wrócić do sauny. Po trzecim wyjściu z sauny powinno się natrzeć ciało olejkiem i wypić około litra wody lub soku.

Pobyt w saunie suchej umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn. Oprócz tego rozluźnia, relaksuje i pozwala łagodzić napięcie wynikające ze stresu. Warto również zwrócić uwagę na odchudzające właściwości sauny suchej - w trakcie jednego pobytu organizm spala 300 kalorii. Dodatkowo sauna poprawia pracę serca, pozwala uregulować skoki ciśnienia i poprawia krążenie.

Sauna sucha- wskazania

Kąpiel w saunie uważana jest za znakomitą profilaktykę w walce z przeziębieniami. Wysoka temperatura wspomaga układ odpornościowy, usprawnia grę naczyniową, a w szczególności skóry, kończyn i śluzówek. Przeziębienie w fazie początkowej może zostać przerwane, lecz rozwinięta choroba może zostać jedynie pogorszona. Dodatkowo sauna skraca okres rekonwalescencji np. po zapaleniu płuc, grypie, ostrych nieżytach górnych dróg oddechowych, tchawicy, oskrzeli, a także po ustąpieniu ataków astmy oskrzelowej. Wskazaniami do korzystania z sauny mogą być także zapalenia stawów, zwyrodnienia kręgosłupa, łuszczyca, stany pourazowe kości i stawów, a także tkanek miękkich. Mając problemy z zasypianiem, cierpiąc na korzonki, trądzik czy choroby wrzodowe żołądka, także powinniśmy udać się na seans do sauny. Nawet po przebytym zapaleniu żył warto zażyć kąpieli, jednak nie wcześniej niż sześć miesięcy od ustąpienia stanu zapalnego.

Sauna sucha – przeciwwskazania

Sauna sucha ma wielu zwolenników, ale także wielu przeciwników. Wynika to przede wszystkim z przeciwwskazań oraz komplikacji, jakie może przynieść jej użytkowanie. Nie korzystajmy z sauny jeśli towarzyszą nam dolegliwości reumatoidalne, infekcje typu: gruźlica, przeziębienie czy ostra astma, kiedy nadużywamy alkoholu, narkotyków. Osoby starsze, osoby z wrzodami i guzami, chorobami wenerycznymi, dzieci do lat 6 oraz kobiety w ciąży również powinny unikać kąpieli w saunie. Przeciwwskazaniem jest niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, krążenia oraz choroby serca i nadciśnienie, padaczka.