Informacja Prasowa
06-300 Przasnysz
tel. (29) 752 22 70 wew. 227, 230

Ponad 630 000 zł od Orlenu dla Powiatu Przasnyskiego

Kolejna pomoc na walkę z koronawirusem trafiła na ziemię przasnyską. Z inicjatywy posła Macieja Małeckiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Fundacja Orlen przekazała naszemu Powiatowi darowiznę w postaci środków ochrony indywidualnej i preparatów dezynfekcyjnych na niebagatelną kwotę 633 370,83 zł.

W czwartek 9 lipca do Przasnysza przyjechał transport z dużą ilością płynu dezynfekującego do rąk i powierzchni, masek medycznych, rękawic jednorazowych, przyłbic, kombinezonów, gogli medycznych oraz innych materiałów ochronnych. Transportowi asystowali strażacy z zakładowej straży pożarnej polskiego giganta paliwowego.

W przekazaniu pomocy uczestniczyli: minister Maciej Małecki, włodarze naszego powiatu: starosta Krzysztof Bieńkowski, wicestarosta Waldemar Trochimiuk, członek zarządu Paweł Mostowy oraz dyrektor SP ZZOZ Grzegorz Magnuszewski.

- Cieszę się, że mieszkańcy ziemi przasnyskiej zostali wsparci tak znaczną pomocą Fundacji Orlen. Trafi ona do personelu szpitala i innych jednostek samorządowych wyposażając je w niezbędną broń do dalszej skutecznej walki z epidemią COVID-19. Zależało mi na tym aby została przekazana tam, gdzie bardzo wielu mieszkańców będzie mogło z niej skorzystać. Zabiegałem o to wsparcie Orlenu, bo znam potrzeby miasta i powiatu, jestem w stałym kontakcie ze starostą Krzysztofem Bieńkowskim – powiedział minister Maciej Małecki. - Nasza największa spółka paliwowa od samego początku epidemii bardzo mocno włączyła się w walkę z koronawirusem. Jej zaangażowanie jest dowodem na to, że kapitał ma swoją narodowość, a spółki Skarbu Państwa powinny mieć nie tylko głowę do robienia interesów ale także serce gotowe przyjść z pomocą w trudnym czasie – dodał minister.

Jak podkreślił dyrektor szpitala Grzegorz Magnuszewski: „Środki ochrony osobistej są niezbędne w codziennej obsłudze medycznej pacjentów szpitala, a ich stosowanie zmniejsza nie tylko ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa ale również innych chorób zakaźnych w naszym regionie”.

Z kolei starosta Krzysztof Bieńkowski zwrócił uwagę na to, że bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze i jest priorytetem dla władz Powiatu, a środki otrzymane od Fundacji Orlen są właśnie inwestycją w zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa mieszkańców na co dzień. Starosta Bieńkowski przypomniał, że na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku, dzięki wsparciu ministra Małeckiego, SP ZZOZ w Przasnyszu otrzymał od KGHM Polska Miedź 1710 litrów płynu dezynfekującego o wartości 23 119,20 zł.

„W imieniu mieszkańców naszego powiatu dziękuję za tę pomoc – dodał starosta. – Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. A darowizny, które otrzymaliśmy udowadniają, że Powiat ma oddanych przyjaciół na dobre i na złe”.

Darowizna Fundacji Orlen dla Powiatu Przasnyskiego obejmuje następujące środki:
500 litrów płynu dezynfekującego do powierzchni
500 litrów płynu dezynfekującego do rąk