Dyrekcja SPZZOZ w Przasnyszu uprzejmie informuje, że od 12.04.2022r. porody rodzinne odbywają się przy zachowaniu poniższych zasad:

1. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca (mąż, doula itd.)
  2. Osoba towarzysząca powinna:Osoby towarzyszące obowiązuje fartuch jednorazowy i jednorazowa maseczka medyczna.
    • w dniu porodu być zdrowa,
    • nie powinna mieć styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 w ciągu 7 dni przed terminem porodu.
  3. Osoby towarzyszące obowiązuje fartuch jednorazowy i jednorazowa maseczka medyczna
  4. Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny dystans wobec innych osób, często myje i dezynfekuje ręce oraz ma założoną maskę, która dobrze przylega do twarzy i zakrywa usta i nos.
  5. Osoba towarzysząca nie opuszcza Sali Porodowej, w której przebywa z pacjentką, o ile nie otrzyma takiego polecenia od Personelu medycznego.
  6. Osoba towarzysząca przebywa na sali porodowej od momentu rozpoczęcia porodu i opuszcza salę porodową po przewiezieniu pacjentki na oddział położniczy.
  7. Osoba towarzysząca ciężarnej zakwalifikowanej do cięcia cesarskiego przebywa i oczekuje porodu na sali porodowej do momentu urodzenia dziecka i pierwszego kontaktu. Niemożliwe jest towarzyszenie rodzącej na sali cięć cesarskich.
  8. Kangurowanie po porodzie jest możliwe w przypadku dostępności wolnej sali. Miejscem tym jest sala porodowa na której przebywała pacjentka.
  9. Osoba towarzysząca zobowiązana jest do opuszczenia Oddziału po 2 godzinach od zakończenia porodu.
  10. Osobą odpowiedzialną za przestrzeganie zasad porodu z osobą towarzyszącą jest położna sali porodowej. W sytuacjach niejednoznacznych konsultuje się z lekarzem dyżurującym.
  11. Personel Szpitala ma prawo odmówić wstępu osobom nieprzestrzegającym zasad obowiązujących w Szpitalu oraz nakazać opuszczenie terenu szpitala.