Szpital bez Bólu

szbb-2010m

Dnia 8 lutego 2010 roku, szpital w Przasnyszu otrzymał certyfikat "Szpital bez bólu". O przyznaniu certyfikatu decydowała Komisja Certyfikacyjna, pod przewodnictwem prof. Jana Dobrogowskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, w składzie: prof. Ewa Mayzner-Zawadzka (były Konsultant Krajowy ds. Aneztezjologii i Intensywnej Terapii), prof. Jerzy Wordliczek (Polskie Towarzystwo Badania Bólu), prof. Jan Kotarski (Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego), doc. Hanna Misiołek (Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii), dr Jarosław Woroń (Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ Kraków, Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków). Komisja stwierdziła, że szpital w Przasnyszu spełnia kryteria, określone przez organizatorów projektu.

Aby otrzymać certyfikat szpital musiał spełnić następujące wymagania:

• Personel medyczny (lekarze anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności zabiegowych, pielęgniarki i położne oddziałów zabiegowych, pielęgniarki intensywnej terapii i anestezjologii) został przeszkolony z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.
  • U wszystkich operowanych pacjentów prowadzi się regularne monitorowanie natężenia bólu.
  • Pacjenci informowani są o możliwościach i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego przed zabiegiem operacyjnym.
  • Wprowadzono dokumentację dotyczącą pomiarów bólu i zastosowanego postępowania zgodnie z rekomendacjami uśmierzania bólu - "Kartę dokumentacji postępowania przeciwbólowego".
  • Monitorowane są ewentualne działania niepożądane zastosowanego leczenia przeciwbólowego.

Certyfikat przyznawany jest na okres 3 lat. Po tym okresie Komisja Certyfikacyjna dokona powtórnej kontroli wypełniania wymaganych kryteriów.

Koordynatorem projektu w szpitalu jest Barbara Potaczek - lekarz oddziału intensywnej terapii i anestezjologii.